BÜLTEN & DUYURU

HAYKURDER'DEN DUYURULUR

BASINA ve KAMUOYUNA

Sosyal medyada derneğimiz hakkında yer alan iftira ve karalama kampanyalarına yönelik gerçeği yansıtmayan bilgiler hakkında açıklama yapmak ihtiyacı duyulmuştur.

Açıklamaya konu paylaşımları yapan hesap her ne kadar Dalin ve Umut adlı kedilerin sahibi gibi görünse de kedilerin sahibi değildir.

Yılmaz Erbek Apartmanında bulunan Umut ve Dalin adlı kedilere ilişkin hayvan sahibi olan Elif Sezgin dernek çağrı hattımıza müracaat ederek kayıt açtırmış, kendisinin şehir dışında bulunduğu bilgisini tarafımıza iletmiş, kedilerin bulunması halinde aile yakınlarını yönlendireceğini tarafımıza iletmiştir.

Çalışmalar esnasında ihbara konu kediye benzerlik gösteren 2 kedinin anılan binadan alınması üzerine Elif Sezgin tarafımızca bilgilendirilmiş, bir aile yakını gelerek kedilerin Umut ve Dalin olmadığını bildirmiştir. Bu esnada eşleşme olduğu düşüncesi ile heyecanla yapılmış olan paylaşımımız hakkında düzeltme yapılarak derhal kamuoyu bilgilendirilmiş, bulunan kedilerin Umut ve Dalin olmadıkları da yine tarafımızca açıklanarak düzeltilmiştir.

Bu çalışmalar boyunca başta AFAD olmak üzere tüm kurumlarla koordineli çalışmaya gayret gösterdik. İzmir Valiliği tarafından tarafımıza bildirilen "İçinde hayvan bulunan binaların çalışmalar tamamlanana dek yıkılmayacağı" bilgisini de paylaştık.

Tüm bunlar olurken ne anılan tweetleri atan şahsın, ne de kedilerin sahibinin olay yerinde bulunmadığını, bulunan kediler için eşleşme benzerliklerinde kendilerini bilgilendirenin olay yerindeki gönüllülerimiz olduğunu hatırlatmak isteriz.

Yaşanan talihsiz durum sonrası söz konusu hesaptan kedilerin sahibi olduğu imajı altında yapılan paylaşımlarda derneğimizin sahada olmadığı, umut tacirliği yaptığı, yalan haberler yaydığı iddiaları bir anda gündeme getirilmiştir.

Yine aynı esnada Rızabey Apartmanından aldığımız 50 kedi ve hayvansever vatandaşımıza dair ihbar hakkında eşzamanlı bilgileri teyid edip doğruluğunu tespit ettikten sonra AFAD'ı da bilgilendirdiğimizi duyurmamız üzerine aynı hesaptan yapılan paylaşımlarda;

Rızabey Apartmanındaki ihbarın gerçek olmadığı, yalan söylediğimiz, AFAD'ı bilgilendirdiğimizi ve teyidli bilgi olduğunu belirtmemize rağmen AFAD'ın ve AKUT'un bu ihbardan haberi olmadığı, bizlerin kamuoyunda algı yarattığı iddiaları paylaşılmıştır.

Nitekim Rızabey Apartmanı ile ilgili gelinen süreç ve bilgilerimizin doğruluğu ortadadır.

Gelinen süreçte anılan hesap üzerinden tarafımıza yönelen asılsız, itibarımızı hedef alan ve gerçeğe aykırı iddiaların bir takım platformlarında tarafı olduğu organize bir karalama kampanyasına öncülük ettiği ve maksatlı olduğu gözlenmiş ve kamuoyunu bilgilendirmek zorunlu hale gelmiştir.

Hakkımızda bazı platform ve hesaplar üzerinden yaratılmak istenen algı ve karalama kampanyalarına ilişkin söz konusu hesapların kullanıcıları hakkında diğer yasal haklarımız saklı kalmak kaydıyla Cumhuriyet Başsavcılığına dernek avukatlarımızca başvurulacağını bildirir, bu tür karalama kampanyalarına itibar edilmemesini kamuoyundan rica ederiz.

HAYKURDER; az sayıdaki gönüllüsü ile İzmir depreminde mağdur olan sahipli sahipsiz tüm patili dostlarımız için var gücüyle çalışmalarını sürdürmektedir.

Saygılarımızla...